Australia słynie z bardzo bogatej, rzadko spotykanej roślinności co sprawia, że tutejsze parki narodowe nalezą do najciekawszych na świecie pod względem fauny i flory.
Spis treści
Park Narodowy Kakadu
Park Narodowy Kakadu leży na terytorium Australii Północnej, na płaskiej nizinie w dorzeczu rzeki South Aligator. Park został założony w 1978 roku, a jego powierzchnia wynosi obecnie 6 072 km2. Jest to park o bardzo bogatej faunie i florze. Występują tutaj różne skupiska roślinne m.in. trawiasta sawanna, roślinność bagienna i wodna, suche lasy eukaliptusowe, zarośla namorzynów w których żyją różne gatunki zwierząt: krokodyle różańcowe, dingo, węże, jaszczurki, a także kangury, misie koala i bieliki białlobrzuche. Do wyjątkowo pięknych można zaliczyć czarne papugi Kakadu z czerwonymi ogonami. W 1981 roku park został wpisany na listę UNESCO. Park ten zamieszkuje również aborygeńskie plemię Gagudju. Główną atrakcja turystyczną tego parku sa liczne wodospady znajdujące się na terenie parku z których spadają ogromne ilości wody z imponującą siłą z wysokości ok.200 m. jak również prastare aborygeńskie malowidła skalne.

Park Narodowy Kościuszko
Park Narodowy Kościuszko jest położony w stanie Nowa południowa Walia, obejmuje najwyższe partie Alp Australijskich, łącznie z górą Kościuszki (2230 m.n.p.m). Rok założenia parku to 1944, powierzchnia 6 469 km2. Ogromną atrakcję tego miejsca stanowią jaskinie, które są ozdobione stalaktytami oraz ciepłe źródła. Roślinność piętrowa: lasy eukaliptusowe obfitujące w drzewiaste paprocie, przechodzą w niskie zarośla eukaliptusowe. Faunę reprezentują głównie: kangur, wombat, koala, dziobak, kolczatka, z ptaków: emu, papugi. Można tutaj również spotkać zwierzęta którym grozi wyginiecie a mianowicie: gryzoń drzewnica górska i żaba która jest ubarwiona w czarno-żółte paski. Główną atrakcją parku jest oczywiście góra Kościuszki, na którą prowadzi specjalna ścieżka, ale sporą część trasy można pokonać wyciągiem narciarskim. W 1977 roku park został wpisany na listę międzynarodowych rezerwatów biosfery.

Park Narodowy Uluru – Kata Tjuta
Park Narodowy Uluru – Kata Tjuta został utworzony w 1958 roku na północnym terytorium Australii. Jest to najbardziej interesujący park w Australii głównie ze względu na czerwoną skałę Rock Awers. Nazwa pierwotna nadana przez rdzennych mieszkańców to Uluru. Ma ona ponad 318 m. wysokości i 8 km. w obwodzie. Jest to miejsce święte aborygenów, na ścianach jaskiń znajduje się mnóstwo malowideł ściennych. Największe wrażenie na turystach skała robi o wschodzie lub zachodzie słońca, kiedy skala zmienia swój odcień. Rocznie park odwiedza kilka tysięcy turystów, ale niewielu ma odwagę wejść na sam szczyt, ponieważ szlak jest dosyć stromy i niebezpieczny. Natomiast w okresie letnim, ze względu na wysoka temperaturę chodzenie miedzy godziną 10 a 16 jest surowo zabronione. Cena wstępu na czerwona skałę Uluru wynosi 25 dolarów. W odległości 30 km znajduje się zespól skalny, którego wygląd z oddali przypomina leżącą kobietę.
2 komentarze
dzięki to na przyre hehehe xD…
Bardzo chciałabym zwiedzić choć Park Narodowy Kościuszko. Dużo czytałam o Australii i chciałabym sprawdzić jak wygląda w rzeczywistości.