Melbourne

Melbourne to największe miasto w stanie Wiktoria i jednocześnie jego stolica. Jest to drugie co do wielkości (zaraz po Sydney) miasto w Australii.

Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że od 1901 do 1927 roku Melbourne było stolicą Australii, zanim została przeniesiona do Canberry. Omawiane miasto to tradycyjne centrum australijskiego biznesu, siedziba wielu rodzimych firm oraz główne centrum przemysłowe kraju. Melbourne uważane jest za najlepsze do życia miasto na świecie.

Co warto zobaczyć będąc w Melbourne?

Takim miejscem na pewno jest Rialto Towers i Eureka Tower.
Rialto Towers to kompleks dwóch budynków leżący w centrum miasta, o wysokości wyższej wieży to 251 m, niższej 185 m. Na 55 piętrze znajduje się tras widokowy z którego można podziwiać miasto i okolice. Cecha która wyróżnia ten budynek to masywne szklane fasady które dają efekt przyciemnianych luster, zmieniając kolor w zależności od pory dnia od ciemno niebieskiego w południe do żółtego o zachodzie słońca.

Rialto Towers w Melbourne

Rialto Towers w Melbourne

Najwyższym budynkiem w Melbourne jest Eureka Tower, który ma 297 m wysokości. Na ostatnim piętrze znajduje się taras widokowy oraz klub nocny. Eureka Tower to najwyższy budynek mieszkalny na świecie, posiadający 560 apartamentów z otwierającymi się oknami.

Eureka tower w Melbourne

Eureka tower w Melbourne

Kolejnym miejscem wartym zobaczenia jest budynek Wystawy Królewskiej. Jest on jednym z najstarszych pawilonów wystwowych, w 2004 roku wpisany został na listę UNESCO jako obiekt będący pierwszym w Australii dziełem ludzkich rąk. Budowla łączy w sobie elementy sztuki bizantyjskiej, romańskiej oraz włoskiego renesansu, odbywają się tutaj liczne wystawy oraz imprezy prestiżowe.
Będąc w tej okolicy nie można ominąć Muzeum Melbourne które uważane jest za największe na półkuli południowej. Muzeum składa się z kilku głównych galerii: Galeria dzieci (od 3 do 8 lat), galeria Nauka i Życie (szkielety dinozaurów i innych prehistorycznych zwierząt), galeria Umysł i Ciało, galeria Ewolucji, Leśna, Pacyfiku oraz bardzo interesująca galeria Aborygenów. W muzeum znajduje się również publiczny ośrodek badawczy oraz teatr, w którym wyświetlane są filmy dokumentalne w formacie 3D.

Praca w Melbourne?

Pracę w Melbourne można znaleźć w różny sposób, w zależności od znajomości języka angielskiego oraz własnej inicjatywy:

  • Na forum polonijnym www.melbourne.pl
  • W różnego rodzaju gazetach w sekcji Positions Vacat
  • W prywatnych agencjach pracy (agencje zwykle robią krótkie testy w zależności do jakiej pracy osoba jest przyjmowana, są to m.in. testy ze znajomości języka angielskiego, pisanie na maszynie/komputerze (min.50 słów na minutę)
  • Przez bezpośredni kontakt z daną firmą.
  • Ogłoszenia o pracę w Internecie bądź wywieszone na oknach/drzwiach sklepów, restauracji.
  • Tablice ogłoszeniowe w szkołach/ uczelniach.

Aby pracować legalnie w Australii trzeba posiadać numer podatkowy, o który można ubiegać się w Australijskim Urzędzie Podatkowym – Australian Taxation Office lub na stronie internetowej Urzędu.
Na nadanie takiego numeru czeka się zwykle do 28 dni, zostaje on przesłany pocztą na adres korespondencyjny podany na aplikacji.

2 komentarze

  1. Radosław Sobik Odpowiedz
  2. Kitsune Odpowiedz

Reply