Flaga Australii

Prezentowana flaga Australii ma wiele wspólnego z flagą Wielkiej Brytanii. Podobieństwo nie jest bezcelowe, bowiem obie flagi łączą względy historyczne.

Flaga Australii

Flaga Australii

Informacje ogólne o fladze australijskiej

Australijska flaga ma oczywiście kształt prostokąta, jej elementy umieszczone są na granatowym tle. W górnym lewym rogu umieszczono symbol Wielkiej Brytanii (Zjednoczonego Królestwa) – Union Jack. Umieszczenie we fladze Australii symbolu Wielkiej Brytanii jednoznacznie podkreśla dawne związki kolonialne między tymi dwoma państwami. Oczywiście w dzisiejszych czasach nawiązanie we fladze spełnia rolę nazwijmy to „tradycyjną”, nie sygnalizuje w żaden sposób poddaństwa względem Wielkiej Brytanii.

Kolejny ważny element flagi Australii to Federation Star znane również jako jako Commonwealth Star. Federation Star jest siedmioramienną gwiazdą symbolizującą 6 zjednoczonych stanów Australii, siódme ramie natomiast oznacza niezależne stany federalne. Co ciekawe, początkowo gwiazda miała 6 ramion, jednak w 1908 roku dodano siódme ramie z powodu przejęcia przez Australię terytorium Papui (region przyjęto w roku 1905 i w australijskim władaniu pozostawał do roku 1949).

Pozostałe białe gwiazdy na australijskiej fladze symbolizują charakterystyczny dla nieba południowego Gwiazdozbiór Krzyża Południa, który jest bardzo często kojarzony z Australią. Gwiazdy umieszczone na fladze to (od lewej do prawej):

 1. Beta Cru (Mimosa)
 2. Gamma Cru (Gacrux)
 3. Alpha Cru (Acrux)
 4. Epsilon Cru
 5. Delta Cru

Historia australijskiej flagi

Flaga Australii wybrana została w pewnego rodzaju konkursie na który nadesłano około 30 tysięcy projektów. Symbol wyłoniony został w roku 1909 i był nieco zmieniony w 1954 roku. Dokładniejsza historię flagi przedstawimy już niebawem

Ciekawostki

 1. W ostatnich latach w Australii pojawiają się głosy nawołujące do zmiany obecnej flagi i zerwania jednoznacznie z symboliką brytyjską.

Galerie flag

Galerie australijskich flag w przygotowaniu …

7 komentarzy

 1. Piotr Odpowiedz
  • Patrycja Odpowiedz
 2. Tuśka Odpowiedz
 3. OZ-omaniaczka Odpowiedz
 4. John Odpowiedz
 5. bogusia Odpowiedz
 6. Kate Odpowiedz

Reply